Työllistä taidolla -palvelusta saat ilmaiseksi sopivat työllistämisen ratkaisut

Työllistä taidolla -palvelu

Työllistä taidolla -palvelusta saat maksutta tietoa työntekijän palkkaamiseen, työn ostamiseen tai vuokraamiseen.  Tavoitteena on tukea yritysten kasvua neuvomalla yrittäjiä hankkimaan osaamista yritykselle sopivalla tavalla. Saat konkreettisen kirjallisen suunnitelman ja työllistämiseen liittyviin kysymyksiin asiantuntijatukea  tarvitsemasi ajan, enimmillään 6 kuukautta.

Palvelu on ilmainen.

Palvelu on suunnattu ensisijaisesti kasvuhakuisille yksinyrittäjille ja pienille yrityksille,

  • joilla on tarvetta rekrytoida tai teettää työtä
  • jotka haluavat kehittää työllistämisen osaamistaan
  • jotka ovat kiinnostuneita selvittämään mahdollisuuksiaan hankkia työvoimaa.

Palvelusta hyötyvät eniten yritykset, joiden yrittäjillä ei ole vielä paljoa kokemusta työn hankkimisesta tai työnantajuudesta.

Henkilökohtaisia tapaamisia kasvokkain tai verkossa, asiantuntija-arvio tarpeistasi + kirjallinen suunnitelma

Yrittäjänä saat konkreettisen etenemissuunnitelman, joka auttaa sinua löytämään sopivia ja päteviä työntekijöitä tai ostamaan osaamista muulla tavoin. Jokainen suunnitelma on yksilöllinen ja yrittäjänsä näköinen.
Suunnitelma voi sisältää esim. seuraavia osa-alueita

  • Mitä yritys tarvitsee (osa-aikainen, määräaikainen, kokoaikainen työntekijä).
  • Miten arvioidaan millainen työntekijä tarvitaan (persoona, osaaminen, koulutus, kokemus).
  • Miten luodaan työpaikkailmoitus. Saat myös apua toimeksiannon laatimiseen.
  • Mitkä ovat sopivia hakukanavia
  • Tukea varsinaiseen valintaprosessiin (esivalinta, haastattelut, työnäytteet, testit)
  • Työllistämiseen liittyvät taloudelliset tuet
  • Työ- ja toimeksiantosopimuksiin liittyvä neuvonta

Näin palvelu etenee

  1. Tapaamme kasvokkain tai verkossa, tarpeen mukaan yhden tai useamman kerran (yht. 2- 5 tuntia).
  2. Saat asiantuntijan arvion yrityksesi tämän hetkisestä tilanteesta työllistämisen näkökulmasta.
  3. Teemme yhdessä konkreettisen kirjallisen suunnitelman kuinka ja miten löydät sopivia ja päteviä työntekijöitä yritykseesi tai ostat osaamista muilla tavoin.
  4. Voit hyödyntää materiaalipankkia, mistä löytyy tietoa mm. yrityskuvan merkityksestä työllistämisessä, ilmoitus- ja sopimuspohjia, kehityskeskustelun runko ja ideoita tukipalkkiojärjestelmän kehittämiseen.
  5. Palvelun lopuksi voit vielä henkilökohtaisesti keskustella valmentajasi kanssa. Loppusparrauksen kesto 30–60 minuuttia.

Asiantuntijatiimi palvelee koko Suomen alueella

Jos tiedät jo etukäteen, kenet Valmennusmajakan asiantuntijoista haluat etsimään sinulle ja yrityksellesi sopivia työllistämisen ratkaisuja, voit kertoa sen ilmoittautumislomakkeessa. 

Länsi-Suomi ja Etelä-Suomi
Reijo Koivula, p. 0400 533 355, reijo.koivula@valmennusmajakka.fi
Paula Sandelin, p. 040 056 8320, paula.sandelin@valmannusmajakka.fi

Keskinen Suomi
Tarja Kekäläinen, p. 040 199 1023, tarja.kekalainen@valmennusmajakka.fi
Veli-Matti Ruotsalainen, p. 040 555 1062, veli-matti.ruotsalainen@valmennusmajakka.fi
Petra Ryymin, p. 045 168 1030, petra@businesssavo.fi
Riitta Vaittinen, p. 040 736 5988, riitta.vaittinen@valmennusmajakka.fi

Itä-Suomi ja Kainuu
Kari Krohns, p. 040 565 8297, kari.krohns@valmennusmajakka.fi
Ella Kärki, p. 040 510 3289, ella.karki@valmennusmajakka.fi

Pohjois-Suomi
Teija Mikkola, p. 050 529 6484, teija.mikkola@reddo.fi
Mikko Pesonen, p. 044 0321 297, mikko.pesonen@obn.fi
Lieven De Rycke, p. 040 820 3535, lieven@reddo.fi
Jani Siivola, p. 040 717 7815, jani.siivola@reddo.fi

Ilmoittaudu palveluun

Palveluun ilmoittauminen tapahtuu TE-toimiston sivuilla, webopol-kyselylinkin kautta.

Kysy lisää

Valmennusmajakka tuottaa palvelua koko Suomen alueella. Asiantuntijamme tuntevat sinun toiminta-alueesi. Saat käyttöösi myös koko Työllistä taidolla -tiimin tuen.

Jaana Ollilainen
puh. 050 555 3351
jaana.ollilainen@valmennusmajakka.fi

ASIANTUNTEVAA OHJAUSTA

Plussaa palvelu saa myös siitä, että neuvontaa
on ollut mahdollista saada verkon kautta.

Valmennusmajakka auttaa ihmisiä ja yrityksiä menestymään.

Ota yhteyttä

Puh. 050 555 3351

tiedustelut@valmennusmajakka.fi

Palvelemme arkisin klo 9-16